Jump to content

Biotest Surge Recovery Drink (FS)


quadrant6

Recommended Posts

hopefully it's cool to post stuff for sale here

I decided to give this a try even though it costs heaps. But the taste is too much for me and I'm now just having food instead:

http://www.trademe.co.nz/Health-beauty/ ... 259194.htm

It's really filling though, I guess because of the carbs, anyway If it wasn't so sweet/strong and a bit cheaper, I'd stick with it. hydroslated whey is ok for lactose intolerant people.

Link to comment
Share on other sites

How much did u pay for it ? 120$ ?

That acution is a bit pricey, you can get it cheaper from:

http://www.supplements4u.co.nz/product. ... oductid=57

hopefully it's cool to post stuff for sale here

I decided to give this a try even though it costs heaps. But the taste is too much for me and I'm now just having food instead:

http://www.trademe.co.nz/Health-beauty/ ... 259194.htm

It's really filling though, I guess because of the carbs, anyway If it wasn't so sweet/strong and a bit cheaper, I'd stick with it. hydroslated whey is ok for lactose intolerant people.

Link to comment
Share on other sites

Carbs per Serving: 46

Sugar per Serving: 42

The carbs are all sugar dude - your teeth will fall out if you keep drinking that shit row__372.gif

Get some normal whey powder & add some low GI carbs like oats to the mix if you're wanting to bulk up - that crap you're drinking now is a rip off.

Link to comment
Share on other sites

It's a PWO shake hence why it's got dextrose in it and has a high simple sugar content. The original flavour is mainly dextrose however the other flavours are 50/50 complex/simple sugars which is what you really want. It's not designed to be used throughout the day unless you want to get really fat. The reason it's expensive is because it's 100% hydrolysed whey with shedloads of leucine in it.

While it could do with being a little cheaper, stop ragging products just because they cost a bit of coin. Some sports supps are a little over priced, but not every product that's expensive is a ripoff.

mariano404 - it's cheaper because it's the old formula and it's smaller - 908g vs 1488g. Price per gram that works out at pretty much the same.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...


  • Popular Contributors

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Create New...